20 czerwca 2023 roku w siedzibie Ministerstwa Klimatu i Środowiska w Warszawie odbyło się spotkanie dotyczące problemów występowania szkód górniczych na obszarze powiatu olkuskiego. Podczas spotkania mówiono bieżącą sytuacją związaną z likwidacją kopalni „Olkusz-Pomorzany”, aspekty prawne dot. odpowiedzialności za szkody górnicze, powstałe w wyniku historycznego i współczesnego górnictwa oraz potrzebę monitoringu ujawniających się zapadlisk.
Wyrażono konieczność podjęcia działań zapobiegających lub przynajmniej zmniejszających rozmiar potencjalnych szkód, które mogą wystąpić w obszarach historycznej i aktualnej działalności górniczej w rejonie olkuskim a także w innych obszarach pogórniczych w Polsce.
Spotkanie to jest kontynuacją rozmów prowadzonych 16 stycznia br. u Wojewody Małopolskiego z udziałem m.in. Piotra Dziadzio Głównego Geologa Kraju oraz odzewem na pismo z 6 lutego 2023 roku, które Zarząd ZGH „Bolesław” skierował do Głównego Geologa Kraju. W piśmie tym wyrażono pilną potrzebę wykonania inwentaryzacji historycznego górnictwa rejonu olkuskiego, gdyż w związku z odtwarzaniem się naturalnych warunków hydrogeologicznych istnieje zagrożenie powstania deformacji w miejscach historycznej eksploatacji górniczej szczególnie w rejonach, gdzie przebiegały XVI i XVII wieczne sztolnie odwadniające górotwór. Ponieważ proces podnoszenia się zwierciadła wody przebiega szybciej niż zakładały prognozy w oficjalnych dokumentach, zdaniem ZGH należy przyspieszyć wiele prac zapobiegawczych oraz zaproponować sposoby przeciwdziałania negatywnym wpływom na powierzchnię. ZGH wskazało także na potrzebę wykonania na zlecenie Ministerstwa Klimatu i Środowiska kompleksowej dokumentacji zawierającej inwentaryzację górnictwa, które od 8. wieków związane jest z rejonem olkuskim, zgromadzi i uporządkuje wiedzę historyczną i będzie służyło obecnym i przyszłym pokoleniom.
W spotkaniu, które poprowadził Główny Geolog Kraju wzięli udział: Prezes ZGH „Bolesław” Bogusław Ochab, Dyrektor Górniczy ZGH Paweł Grzebinoga oraz Hydrogeolog ZGH Tomasz Wójcik, dyrektorzy PIG z Warszawy, Krakowa i Sosnowca oraz przedstawiciele Ministerstwa Klimatu i Środowiska.
fot. Adrian Grycuk WIKIPEDIA - Ministerstwo Środowiska przy ul. Wawelskiej 52/54 w Warszawie